RSS RSS print

VISEGRAD YOUTH FORUM 2016

Informácie o udalosti
Dátum a čas začiatku:7. dec. 2016 - 9:00
Dátum a čas konca:9. dec. 2016 - 16:00
Miesto:Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov UMB
Mesto:Banská Bystrica

VYF 2016 oslávilo 25. výročie Vyšehradskej štvorky

Vyšehradské mládežnícke fórum (VYF) sa po piatykrát vrátilo do srdca Slovenska, Banskej Bystrice. VYF 2016 sa konalo v dňoch 7. až 9. decembra a v diskusiách spojilo mladých akademikov a odborníkov z Českej republiky, Poľska, Maďarska, Slovenska a Ukrajiny. Podujatie sa konalo pod záštitou ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka.

Piaty ročník Vyšehradského mládežníckeho fóra sa rovnako, ako počas uplynulých ročníkov niesol v znamení diskusií na témy ako zhodnotenie 25-ročného fungovania Vyšehradskej skupiny a jej perspektív v budúcnosti, či záverov Varšavského summitu. VYF 2016 vyvrcholilo simuláciou summitu NATO s Ukrajinou, pri ktorej boli participanti, dosadení do úlohy lídrov, zasadení do situácie, v ktorej Ukrajina čelila kybernetickému útoku. Participanti „rokovali“ v Centre krízového riadenia (CEKR) Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela, ktoré je špeciálne vybavené na takéto účely.

Prvú panelovú diskusiu uviedol Radovan Javorčík, riaditeľ kancelárie štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí SR. V rámci diskusie vystúpili Peter Kormúth, riaditeľ druhého teritoriálneho odboru ministerstva zahraničných vecí SR, Piotr Samerek, radca-minister Veľvyslanectva Poľskej republiky na Slovensku, a Michal Vít, výskumný pracovník Institutu pro evropskou politiku Europeum. Druhú panelovú diskusiu otvoril úvodným komentárom štátny tajomník ministerstva obrany SR Róbert Ondrejcsák. V rámci diskusie vystúpili Radovan Javorčík, István Gyarmati, prezident Center for Democracy Public Foundation v Budapešti, viceprezident neziskovej organizácie GLOBSEC a riaditeľ GLOBSEC Policy Institute Jakub Wisniewski a Michal Šimečka, výskumný pracovník pražského Ústavu mezinárodních vztahů.

Vyšehradské mládežnícke fórum je projekt organizovaný Euroatlantickým centrom v spolupráci s Fakultou politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Piaty ročník Vyšehradského mládežníckeho fóra sa uskutočnil vďaka podpore Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Sekcie verejnej diplomacie NATO a Rotary klubu Banská Bystrica.

Prílohy ku stránke:
=