Európska únia v tieni euroskepticizmu

Hostiteľ:Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov UMB
Dátum a čas začiatku:15. apr. 2019 - 10:40
Dátum a čas konca:15. apr. 2019 - 12:00
Miesto:Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov UMB
Mesto:Banská Bystrica
WWW:https://www.facebook.com/events/348307215804712/

Pozvanie Študentskej rady FPVaMV prijal Ing. Ivan Štefanec, kandidát tohtoročných volieb do Európskeho parlamentu (EP) za stranu KDH. 14. apríla so študentmi diskutoval o Európskej únií v kontexte euroskepticizmu, ale aj o živote poslanca EP.

Rok 2019 sa nesie v znamení Európskej únie. Okrem už dlho očakávaného výsledku vystúpenia Veľkej Británie z európskej integrácie mala nastať zmena v delegátoch občanov európskych krajín. V máji nás čakali voľby do EP, neistota, ako tieto voľby dopadnú a ako vlastne bude fungovať Európa po Brexite nás trápila už od začiatku roka. Študenti zo Študentskej rady FPVaMV si boli vedomí potreby diskutovať o týchto otázkach, aby sa nezopakovala 13 percentná účasť z predchádzajúceho hlasovania. Zároveň si uvedomovali potrebu diskutovať o problémoch, ktorým čelí EP, najmä stále narastajúcu vlnu pesimistických pohľadov. Preto sa rozhodli siahnuť do radov už terajších europoslancov, ktorí by priblížili fungovanie parlamentu priamo z praxe.

Pán poslanec Štefanec podrobne pomenoval problémy fungovania nielen parlamentu ale aj Európskej únie ako celku. Počas diskusie so študentmi analyzoval hrozbu s názvom euroskepticizmus, prejavenú napríklad v politikách Viktora Orbána alebo Mariána Kotlebu. Ďalšou dôležitou diskutovanou témou bola dezinformácia zo strany médií, ovplyvňovanie voličov a presadzovanie podpory stranám, ktorých myšlienky a názory nemusia byť prínosné pre budúce smerovanie Slovenska v Európe. Separatizmus vyjadrený v týchto myšlienkach ukázal na odchode Veľkej Británie z európskej integrácie. Okrem problémov hovoril o ťažkosti ich riešenia, keďže spolupráca poslancov je často náročná.

Je však nutné poznamenať, že hoci sa médiá tejto návštevy chytili a predstavili ju ako predvolebnú kampaň, pán Štefanec počas hodinu a pol trvajúcej prednášky o politickej strane, za ktorú kandiduje, neanalyzoval jej program ani nenabádal študentov k voľbe konkrétnej strany . Hlavným cieľom diskusie nebola podpora určitej strany alebo presadenie názorov, ale najmä oboznámenie študentov s problémami, možnými riešeniami a o podpore účasti na eurovoľbách.

Členovia Študentskej rady sa snažili o podporu rozvoja vedomostí a informácií o EP s cieľom zvýšenia volebnej účasti. Je to len malý podnet, ktorý, pokiaľ sa o podobnú vec budú zaujímať väčšie masy ľudí, môže viesť k vzdelanej spoločnosti, ktorá sa nebude musieť „pýšiť“ titulom krajiny s najnižšou volebnou účasťou.

Autorka článku: Michaela Hujová