RSS RSS print

Švajčiarsky večer

Informácie o udalosti
Dátum a čas začiatku:12. nov. 2019 - 17:00
Dátum a čas konca:12. nov. 2019 - 19:00
Miesto:Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov UMB
Mesto:Banská Bystrica

Dňa 12. novembra sa na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov uskutočnila udalosť s názvom Švajčiarsky večer. Akciu zorganizoval EFPOLIT (asofiácia frankofónnych študentov) v spolupráci s DSV (spolkom nemecky hovoriacich študentov) a CRU UMB. Názov Švajčiarsky večer predstavoval symbolickú platformu pre prehĺbenie nielen francúzsko- nemeckých vzťahov, ale aj kultúry. Práve preto sa večer niesol nie v duchu Švajčiarska, ale práve Francúzska, Nemecka a predstavenia týchto dvoch krajín a kultúr. 

Čím viac sa blížila 17:00 hodina, tým viac vrcholili prípravy na Švajčiarsky večer. Bagety sa natierali, nápoje nalievali a dolaďovali sa posledné detaily. Hostia sa okrem družného rozprávania zoskupili okolo jedálenského stola a tešili sa nadchádzajúcemu programu.

Po krátkom úvode viceprezidentky EFPOLITU začal prezentáciu nemecký Erazmus študent Martin. Hovoril nám o delení Nemecka na 16 spolkových krajín aj o tom, že v minulosti bolo Nemecko rozdelené na BRD a DDR. Dozvedeli sme sa, že ústavu volajú Grundgesetz, čo sa zaužívalo po Druhej svetovej vojne.

Zaujímavosťou je, že Nemecko má dokopy až 17 ústav. Ďalej sme si rozšírili vedomosti o Bundestagu. Nemecký parlament sa v súčasnosti skladá z 5 politických stran a volič vie dokonca odovzdať svoj hlas až dvom politickým stranám. Dvomi najdôležitejšími politickými osobami sú kancelárka Angela Merkelová a spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier. V súčastnosti sa nemecká politika okrem iného zaoberá aj maximálnou rýchlosťou na dialniciach.

Na jedenie sú obľúbené okrem iného kebab alebo hranolky. Avšak Nemecko je populárne vďaka pivu, ktorého majú vyše sto rôznych druhov. Predstavil nám tradície v období Veľkej noci. 1. mája zvyknú sláviť niečo ako druhý Halloween. Je to obdobie opradené rôznymi príbehmi a legendami. Ľudia sa oblečú do najrôznejších kostýmov, zapália si svetlá a prechádzajú ulicami miest a dedín. Nemohol zabudnúť na Oktoberfest, pivo a typické lederhose. Upozornil však, že sú typické pre južnú časť Nemecka a nie pre celú krajinu. 3. októbra slávia Deň zjednotenia. November je takisto veľmi významný. Po prvej svetovej vojne bola v novembri vyhlásená Weimarská republika či zbúraný berlínsky múr. Predstavil nám najznámejšie mestá ako Berlín, Mníchov, Frankfurt, Kolín nad Rýnom (karneval, majestátny Dóm), Stuttgart (výroba Mercedezu), Leipzig (sídlo Federálneho administratívneho súdu) a Dráždany (známe barokovou architektúrou).

Ďalej sme pokračovali prezentáciou francúzskeho Erazmus študenta Etiena o jeho domovine. S prezentáciou si poradil hravo a snažil sa opísať Francúzsko za 15 minút. Začal pritom históriou a prvými obyvateľmi Francúzska, čo boli Galovia. Bojovali proti Rimanom, prehrali a neskôr boli pokresťančení. Veľkým skokom v histórií sa presunul k francúzskej revolúcií v roku 1789. Predstavil nam Ľudovíta XIV, Napoleona a Charlesa de Gaula, ktorý chcel Francúzsko spraviť opäť veľkým po Napoleonovi. Avšak, de Gaul ho už nedokázal dostať na takú svetovú úroveň, ako za čias jeho najväčšej slávy. Snažil sa nám priblížiť, že Francúzsko je viac ako len európska krajina. Rozprestiera sa na ostrovoch v Karibiku, Atlantickom oceáne a Tichomorí. Ukázal nám pamiatky, ako sú zámok Chamnord, Varnu, Mont Saint Michel, Versailles., Pilat dune. Neopomenul mestá ako Paríž, Lyon, Marseille, Bordeaux. Opisoval aj demografické delenie Francúzska, ktoré je rozdelené na regióny a následne na departmany. Predstavil nám tri zaujímavé vlajky – Baskov, Bretóncov a Korzičanov.

Vrámci francúzskej gastronómie nám vysvetlil, prečo vlastne bagety existujú. Majú pôvod v napoleńskch vojnách, rýchlo sa upiekli a pomerne ľahko sa prenášali. Okrem toho nám ukázal nepopulárne slimáky a žaby a aj to, že majú 400 druhov syra.

Francúzština je jazykom diplomacie. Rozpráva sa ním nie len v európskom/metropolitnom Francúzsku, ale aj v bývalích kolóniách v Afrike, Kanade ale aj v Libanone a Sýrii. Okrem francúzštiny sa používa vo Francúzsku bretónčina v Bretónsku a korzičtina na Korzike.

Objasnil nám význam štatnej vlajky, pričom biela farba symbolizuje francúzske kráľovstvo, modrá a červená sú farbami Parížanov. Iné symboly sú kohút a busta Marianny – ľudský symbol mladej republiky, ktorý sa zaužíval po zosadení kráľa Ľudovíta XVI.

Zoznámil nás so známimi osobnosťami, ako sú maliari Delaxroix, David, Monet a hudobníci ako Rameau, Debussy, Piaf, Duft Punk. Z kinematografie by nám nemali ujsť filmi s hercom de Funesom a filmi The artist a Welcome to the Stick.

Po prezentáciách nasledovala krátka pauza na občerstvenie, po ktorej sme hádali/riešili vedomostný kvíz. Zorganizovali sme sa do 5 členných tímov a pohodlne usadení sme mohli začať. Zazneli najrôznejšie otázky ako napríklad: ktorá osobnosť má vlastnú Barbie, čo prináša francúzom nešťastie, aké je usporiadanie farieb nemeckej vlajky, koľko manželstiev sa priemerne uzavrie vo Francúzsku za rok, kedy Nemecko splatilo reparácie z prvej svetovej vojny, koľko písmen má najdlhšie nemecké slovo, koľko francúzsky hovoriacich ľudí je vo svete, v akom meste sa vyrábajú cukríky Haribo, francúzsky nositelia nobelovej ceny ju získali hlavne za…, v akej krajine vznikol francúzsky croissant, aka francúzska pamiatka je najnavštevovanejšia a mnohé ďalšie.

Na záver sa EFPOLIT a DSV poďakovali za vysokú účasť a dobrú náladu. Rozlúčili sa a vyzvali tých, ktorí mali ešte čas, aby sa ešte občerstvili na cestu zvyškami dobrôt, ktoré ostali.

=