RSS RSS print

Voľba kandidátov na ústavných sudcov

Informácie o udalosti
Dátum a čas začiatku:19. mar. 2019 - 12:15
Dátum a čas konca:19. mar. 2019 - 13:35
Miesto:Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov UMB
Mesto:Banská Bystrica
WWW:https://www.facebook.com/events/394835461351454/

Dňa 19.3.2019 sa na pôde Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici uskutočnila diskusia so slovenskou novinárkou, pôsobiacou v denníku SME Zuzanou Kovačič Hanzelovou. Predmetom diskusie bola otázka voľby kandidátov na ústavných sudcov ako jedna z hlavných vnútropolitických tém v Slovenskej republike.  

Toto podujatie sa nieslo v duchu otvorenej diskusie, do ktorej sa študenti aktívne zapojili, čo môžeme pripisovať hlavne vhodnému výberu témy a jej aktuálnosti. Počas diskusie sme sa dotkli viacerých otázok, súvisiacich s touto problematikou, ako napríklad samotného procesu voľby ústavných sudcov a jeho spolitizovania, otázky verejného hlasovania a s ňou  spojenej dichotómie v rámci našej politickej scény, či požiadaviek, ktoré by mali spĺňať potenciálni kandidáti na ústavných sudcov.

Paralelne s voľbou ústavných sudcov sa do popredia dostala aj téma prvého kola prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnilo 16.3.2019. Tu sa pozornosť venovala najmä spornej otázke návratu Štefana Harabina po neúspechu v prezidentských voľbách do funkcie ústavného sudcu, odkiaľ sa diskusia dostala k téme príčin, pre ktoré sa voliči rozhodli prikloniť na stranu kandidátov inklinujúcich k extrémistickým názorom. V závere sa debata dotkla aj profesionálnej skúsenosti Zuzany Kovačič Hanzelovej s prezidentskými kandidátmi a jej novinárskou prácou v čase volieb.

Diskusia prebehla v uvoľnenej atmosfére a záujem študentov o dianie na slovenskej politickej scéne sa prejavil aj mierou interakcie, prostredníctvom ktorej sa diskusia stala dynamickejšou a pútavejšou.

 Autor: Katarína Králiková

=