Medzinárodná vedecká konferencia v spolupráci s francúzskymi partnermi

Katedra medzinárodných vzťahov FPVaMV UMB pripravila dňa 7. októbra 2019 ďalšiu medzinárodnú vedeckú konferenciu, tentokrát na tému Budovania jednotného európskeho vysokoškolského vzdelávacieho priestoru, 2O rokov po spustení Bolonského procesu. Úvodný referát predniesol súčasný francúzsky filozof Dominique Wolton, ktorý je vedecký riaditeľ Národného centra vedy a výskumu (CNRS), zakladateľ Inštitútu vied o komunikácii pri CNRS a medzinárodného časopisu Hermès, ktorý riadi od roku 1988. Jeho diela sú preložené do 20 jazykov v 22 krajinách sveta. Pre D. Woltona sú informácie a komunikácia jednou z najväčších politických výziev 21. storočia a kultúrna kohabitácia je pre neho konštrukčným imperatívom pre tretiu vlnu mondializácie. Dominique Wolton uchvátil bystrické publikum nielen svojimi rečníckymi schopnosťami ale aj analýzou slabých a silných stránok európskych univerzít. Načrtol spôsoby možného smerovania, ktoré by európskym univerzitám umožnili zhodnotiť bohatstvo ich rozmanitosti pri súčasnom zachovaní a upevnení ich pôvodného poslania tj. budovanie kritického myslenia v protiklade k prebiehajúcej komercializácii vzdelávania v iných častiach sveta. Zdôraznil význam vzdelávania novej generácie Európanov a jedinečné bohatstvo kultúrnej, intelektuálnej a jazykovej rozmanitosti Európskej únie, ktorá je podľa Woltona jediná schopná formulovať humanistické princípy a zákony, ktoré musia regulovať globalizáciu a internet. Tento inšpiratívny príhovor vyvolal v publiku mnohé otázky.

Vedecká konferencia bola pripravená v spolupráci s partneri s francúzskej univerzity St. Quentin en Yvelines vo Versailles, Institut supérieure de management, ako aj za podpory Veľvyslanectva Francúzskej republiky na Slovensku a Slovensko-francúzskeho univerzitného inštitútu. Konferenciu otvorila jeho excelencia veľvyslanec Francúzskej republiky Christophe Léonzi, prorektor pre pedagogickú činnosť, akreditáciu a vnútorný systém kvality Univerzita Mateja Bela pán Vladimír Úradníček, ako aj dekan FPVaMV Branislav Kováčik. Tridsiatka slovenských a francúzskych hostí konferencie diskutovala o kvalite, vývoji, stave a význame súčasného európskeho vysokoškolského priestoru.

Súbory na stiahnutie

Názov Veľkosť Formát Dátum Zoradiť podľa:
banska2019woltonsk-fr Veľkosť: 1.58 MB Formát: pdf Dátum: 12.10.2022
callbanska2019 Veľkosť: 2.34 MB Formát: pdf Dátum: 12.10.2022