Úloha univerzít pri budovaní znalostnej ekonomiky

Názov projektu: Úloha univerzít pri budovaní znalostnej ekonomiky

Poskytovateľ finančných prostriedkov: VEGA

Kód projektu: 1/0320/21

Realizácia projektu: 1/2021 – 12/2023

Zodpovedný riešiteľ z UMB: prof. PhDr. Peter Čajka, PhD.

Spoluriešitelia z UMB: doc. PhDr. Lucia Rýsová, PhD., Mgr. Vladimír Muller, PhD.

Anotácia: Výskumný projekt je orientovaný na preskúmanie vplyvu a úlohy univerzít na budovanie znalostnej ekonomiky v podmienkach SR. Strategickým faktorom pre hospodársky rast sú vedomosti a schopnosť ich vytvárať, absorbovať a využívať. Jedným z pilierov znalostnej ekonomiky je moderná a rozvinutá informačná infraštruktúra. Informácie sa z hľadiska vedomostí stávajú hnacou silou znalostnej ekonomiky. V tejto súvislosti sme svedkami zvyšovania významu ľudského, intelektuálneho a sociálneho kapitálu a taktiež zvyšovania úlohy tvorivosti, ako kľúčových faktorov trvalo udržateľného dlhodobého rozvoja. Organizáciami tretieho tisícročia sú vzdelávacie organizácie, ktorých jadrom pôsobnosti je koordinácia všetkých kompetencií. Tvorcami, šíriteľmi a inovátormi poznatkov a vedomosti sú tak najmä vzdelávacie inštitúcie, ako vysoké školy a univerzity. Tieto môžu vedomosťami a technológiami prispieť k hospodárskemu úspechu štátov prehĺbením zručností a znalostí, ako aj ľudského kapitálu.