Názov projektu: Kultúrne konflikty ako faktor polarizovania a radikalizovania modernej slovenskej spoločnosti: Kompendium učebných materiálov pre univerzitné programy historických vied, politických vied, sociológie a sociálnej antropológie

Poskytovateľ finančných prostriedkov: KEGA

Kód projektu: 003UMB-4/2022

Realizácia projektu: 2022 – 2024

Zodpovedný riešiteľ z UMB: doc. PhDr. Anton Hruboň, PhD.

Spoluriešitelia z UMB: doc. PhDr. Rastislav Kazanský, PhD., EMBA, PhDr. Dagmar Nováková

Anotácia: Cieľom projektu je vypracovať kompendium transdisciplinárnych učebných materiálov, zaoberajúcich sa históriou a súčasnosťou kultúrnych konfliktov v modernom vývoji Slovenska. Projekt s jeho plánovanými výstupmi (učebnica, edukačné videá, čiastkové štúdie a články) má ambíciu reprezentovať v slovenskom prostredí jedinečnú platformu dialógu medzi historickými vedami, politickými vedami, sociológiou a sociálnou antropológiou, ktorého ašpiráciou je narušiť hegemóniu stále dominujúceho chronologicko-faktografického prístupu k vlastnej minulosti. Inšpirujúc sa anglosaskou tradíciou chce obohatiť univerzitné programy spomínaných odborov na Slovensku o dimenziu reflexie nedávnej histórie a súčasných spoločenských konfliktov nie prostredníctvom koncentrovania sa na tzv. veľké udalosti, ale prostredníctvom sledovania modernizačných procesov a reakcií na ne, ktoré v spoločnosti vyvolávali a vyvolávajú emóciami nabité spory so silným polarizačným a radikalizačným potenciálom (etnický a náboženský multikulturalizmus, migračné procesy, otázka emancipácie žien a sexuálnych menšín, sexuálnej revolúcie, potratov, sekularizačné tendencie v kontexte vzťahu štátu s cirkvami atď.). Týmto spôsobom štruktúrovaný prierez vývojom slovenskej spoločnosti premosťujúci minulosť so súčasnosťou modernej éry si kladie za cieľ vzbudiť u študentov vysokých škôl, prípadne i ich budúcich poslucháčov hlbší záujem o analytické štúdium spoločenských procesov a javov determinujúcich našu prítomnosť v komparatívnej perspektíve. Zámerom riešiteľského kolektívu pritom nie je kultúrne konflikty sucho deskriptívne popisovať a subjektívne posudzovať, ktorá zo strán zapojených do kultúrnych konfliktov predstavuje „pokrokový“ či „spiatočnícky“ tábor, ale na pozadí vývojových trendov v celej Európe poukázať na ich sociálne pozadie, konkrétne argumentačné stratégie, motivácie a dôsledky vedených diskusií (resp. polemík) o hodnotových problémoch vytvárajúcich priestor pre spoločenskú polarizáciu a radikalizáciu. Pochopenie podstaty kultúrnych konfliktov študentom pomôže lepšie chápať súčasný zložitý svet, princípy fungovania mnohovrstevného spoločenského organizmu, ako aj pochopiť dôležitosť tolerancie a asertivity voči iným ľuďom, zdieľajúcim odlišné axiologické svety.