Konferencia Druhá svetová vojna a spoločnosť

3 min. čítania
Konferencia Druhá svetová vojna a spoločnosť

Deadline pre odovzdanie abstraktov príspevkov: 15. septembra 2023

V dňoch 8. a 9. novembra 2023 sa v Múzeu SNP v Banskej Bystrici uskutoční vedecká konferencia Druhá svetová vojna a spoločnosť. Partnermi konferencie sú Ministerstvo obrany Slovenskej republiky , Vojenský historický ústav Bratislava a Sekcia vojenských dejín pri Slovenská historická spoločnosť pri SAV a Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov UMB v Banskej Bystrici.

Konferenčnými jazykmi sú slovenčina a angličtina, simultánne tlmočenie bude počas celého podujatia zabezpečené.

Témy jednotlivých príspevkov by sa mali prioritne zamerať na tieto okruhy:

• Armáda a spoločnosť (ozbrojené zložky a ich vzťah k spoločnosti, odbojové tendencie, spoločnosť počas SNP a oslobodzovania Slovenska, ...)
  • Fenomény vojny a ich zrkadlenie v spoločnosti (vojenská zrada, represálie na fronte a v zázemí, udavačstvo a kolaborácia v podmienkach vojenskej okupácie krajiny, ...), metamorfózy reflexií vojny a dynamiky nálad v spoločnosti
  • Každodennosť na fronte a v zázemí počas vojny
  • Menšiny počas druhej svetovej vojny (vojenské nasadenie, vnímanie vojnového konfliktu menšinami a ich zastupiteľmi, menšiny v odboji a Slovenskom národnom povstaní, ...)
  • Propaganda, konšpiračné teórie a militarizácia spoločnosti počas 2. svetovej vojny
  • Vplyv vojny na hospodársky život a ekonomiku. Zapojenie ekonomicky činného obyvateľstva a priemyslu do vojnového úsilia, vojnové škody
  • Kolektívna verzus individuálna trauma
  • Deformácia výkladu dejín 2. svetovej vojny a Slovenského národného povstania

Abstrakty svojich príspevkov v slovenskom, českom alebo anglickom jazyku (najviac 500 slov) pošlite, prosím, na nasledujúcu e-mailovú adresu:  konferencie@muzeumsnp.sk

Deadline: Abstrakty príspevkov žiadame odovzdať najneskôr do 15. septembra 2023. Po tomto termíne už prihlášky neprijímame. V prípade väčšieho záujmu si z časových a kapacitných dôvodov vyhradzujeme právo príspevok zamietnuť.

V prípade akýchkoľvek otázok sa neváhajte obrátiť na jeden z nasledujúcich kontaktov:  konferencie@muzeumsnp.sk

Mgr. Katarína Ristveyová, PhD.:  katarina.ristveyova@muzeumsnp.sk

Súbory na stiahnutie

Názov Veľkosť Formát Dátum Zoradiť podľa:
Call_for_papers Veľkosť: 4.4 MB Formát: jpg Dátum: 23.4.2023