Významné medzinárodné športové podujatia 2016 z pohľadu športovej diplomacie

Medzinárodná vedecká konferencie s názvom Významné medzinárodné športové podujatia roku 2016 z pohľadu športovej diplomacie sa uskutočnila 16.11. 2016 na pôde Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela. Jej spoluorganizátormi boli Mesto Banská Bystrica, Vojenské športové centrum DUKLA Banská Bystrica a Slovenský olympijský výbor.

V rámci plenárnej časti, ktorá sa konala po úvodných slovách akademických funkcionárov UMB, so svojimi príspevkami vystúpili vedúci predstavitelia významných športových zväzov - Jozef Kliment za Slovenský futbalový zväz, Peter Privara za Slovenský zväz cyklistiky, Peter Korčok za Slovenský atletický zväz, ako aj ďalší významní predstavitelia - Danka Barteková ako členka Komisie športovcov Medzinárodného olympijského výboru, Petra Gantnerová za Slovenský olympijský výbor, Jozef Gonci za Vojenské športové centrum DUKLA Banská Bystrica a prof. Andrej Hadzik z Univerzity v Katoviciach v Poľsku. Na konci plenárnej časti odovzdal dekan Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela, Doc. PhDr. Peter Kováčik, PhD., ďakovný list a pamätnú plaketu olympijskému víťazovi a majstrovi sveta v chôdzi na 50 km Matejovi Tóthovi ako ocenenie jeho vysokých športových a ľudských kvalít.

V poobedných hodinách sa konala panelová diskusia s významnými slovenskými športovcami (Matej Tóth), trénermi (Matej Spišiak, Martin Pupiš), funkcionármi (Róbert Pukalovič, Jozef Kliment) a manažérmi (Alfonz Juck). Hlavnými témami diskusie, ktorú viedol viceprezident IBU Ivor Lehoťan, boli pozícia Slovenskej republiky a slovenských športových diplomatov v medzinárodných športových federáciách, financovanie športu v SR a vzťah médií a vrcholového športu. Druhá edícia konferencie Významné medzinárodné športové podujatia z pohľadu športovej diplomacie po štyroch rokoch opäť priniesla podnetné a zaujímavé príspevky z oblasti športovej diplomacie, športovej politiky a poznatkov s oblasti vrcholového športu.

Autori:

PaedDr. Ivan Štulajter, PhD a JUDr. Matúš  Štulajter, PhD z Katedry medzinárodných vzťahov a diplomacie FPVaMV