Free Speech and Democracy in the United States - 20. 3. 2023

Dňa 20.3.2023 sa na pôde fakulty uskutočnila prednáška profesora Douglasa McKechnie z Katedry práva Akadémie vzdušných síl Spojených štátov Amerických. Profesor predniesol študentom veľmi zaujímavú prednášku na tému sloboda slova a demokracia v USA, ktorú  začal podrobným opisom podstaty slobody slova a jej ukotvenia v historických súvislostiach. Uviedol príklady zo začiatkov budovania samostatnej krajiny, kedy princípy demokracie a slobody prejavu neboli vždy dodržiavané. V druhej časti prednášky sa prof. McKechnie zameral na súčasný stav problematiky, predovšetkým v oblasti sociálnych médií, ktoré umožňujú vystaviť prejav jednotlivca oveľa väčšiemu publiku ako kedykoľvek predtým, čo so sebou prináša nové situácie a problémy. Študenti, ktorí sa prednášky zúčastnili, položili profesorovi zaujímavé otázky a ocenili aktuálnosť témy.

Krátke bio profesora McKechnieho:

Douglas McKechnie is a professor in the Law Department at the United States Air Force Academy.  He is an award-winning teacher and scholar who focuses on constitutional law.  Professor McKechnie is a former Fulbright Scholar at Comenius University in Bratislava and has appeared in local, national, and international media outlets discussing legal issues in the news. His scholarship, which has recently explored the intersection between free speech and presidential authority, has been cited in U.S. federal district and appellate court decisions.  Before joining the faculty at the United States Air Force Academy, Professor McKechnie taught U.S. Constitutional Law and Civil Procedure at the Appalachian School of Law.