Priority francúzskeho predsedníctva v Európskej únii - 16. 2. 2022

FPVaMV UMB dňa 16. februára 2022 vo svojich priestoroch hostila nového veľvyslanca Francúzskej republiky na Slovensku, J.E. pána Pascala Le Deunffa, ktorý do funkcie nastúpil v októbri 2021. Išlo o prvú pracovnú cestu Jeho Excelencie mimo hlavného mesta a vôbec prvú návštevu slovenskej vysokej školy. Na pôde FPVaMV UMB sa pán veľvyslanec stretol s dekanom fakulty a následne so študentmi a pedagógmi z celej univerzity. Predniesol príspevok zameraný na priority francúzskeho predsedníctva v Rade EÚ, v ktorom dominujú tri kľúčové pojmy: obnova, sila a členstvo. Vysvetlil, že francúzske vedenie sa bude riadiť tromi hlavnými líniami, ktoré vytýčil prezident Emmanuel Macron, a to úsilím o dosiahnutie suverénnejšej Európy, opätovnou industrializáciou Európy, ktorá by mala prispieť k obnove hospodárskeho rastu a posilňovaním ľudskej Európy. Bohatá diskusia poukázala na to, že ide o témy, ktoré dnes zaujímajú aj mladých občanov EÚ. Na organizácii podujatia sa spolu s FPVaMV UMB podieľali aj študenti z Efpolitu a členovia Slovensko-francúzskeho univerzitného inštitútu.