Konferencia 10 rokov členstva SR v Európskej únii

výročná konferencia, 7. máj 2014

v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku sa  7. mája 2014 na pôde fakulty uskutočnila výročná konferencia pod názvom „10 rokov členstva Slovenskej republiky v Európskej únii.“ Konferencia je súčasťou prvej etapy riešenia výskumného projektu podporeného Vedeckou grantovou agentúrou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (VEGA) pod názvom „Desať rokov zahraničnej politiky Slovenskej republiky v rámci vonkajšej činnosti EÚ a jej perspektívy.“

Hlavnou ambíciou výročnej konferencie bola analýza a vyhodnotenie realizácie priorít SR na pôde EÚ v kontexte desiatich rokov členstva (2004-2014), ako aj poskytnutie strategických odporúčaní pre vládu SR v oblasti zahraničnej a európskej politiky so zreteľom na budúci vývoj. Hlavná časť konferencie prebehla formou dvoch diskusných panelov venovaných problematike pôsobenia SR vo vonkajších vzťahoch EÚ s akcentom na prioritné oblasti SZBP - Západný Balkán a Východné partnerstvo. V duchu vyhodnotenia zahraničnej politiky SR konferencia tematicky pokryla aj dynamiku vzťahov v rámci V4, ako aj prípravy SK PRES.

Program konferencie:

Oficiálne otvorenie

Ján KOPER – dekan, FPVaMV

Dušan CHRENEK – vedúci ZEK na Slovensku

Peter TEREM – vedúci riešiteľského kolektívu, FPVaMV

I. diskusný panel: Slovensko, V4 a Západný Balkán  – „lessons learned“

moderátor: Lucia HUSENICOVÁ, FPVaMV UMB

Martin BALCO – interný doktorand, FPVaMV UMB

Július LÖRINCZ – predseda Tlačovej rady SR

Milan ŠUPLATA – Head of  Security and Defense Programme, CEPI

II. diskusný panel: SR v rámci SZBP – „reflexia národných záujmov“

moderátor: Marek LENČ, FPVaMV UMB